« Tagasi

Siseministeeriumi asekantsler ja Viljandimaa omavalitsused: kriisikindlus sünnib koostöös

15. augustil külastasid Siseministeeriumi kriisivalmiduse ja elanikkonnakaitse asekantsler Tuuli Räim ning Päästeameti esindajad Viljandimaad, et kohtuda Viljandi linna ja Põhja-Sakala valla esindajatega ning arutada koostöövõimalusi kriisivalmiduse ja elanikkonnakaitse valdkonnas.

Esimene kohtumine oli Viljandi linnavalitsuses, kus külalisi võtsid vastu linnapea Johan-Kristjan Konovalov ja Viljandi linna kriisispetsialist Triinu Tints. Arutelu keskendus kriisijuhtimise korraldusele.

Tuuli Räim tõi välja, et Siseministeeriumi selge prioriteet on see, et elanikkonnakaitsele, sealhulgas ohuteavitusele, varjumisele ja evakuatsioonile tekiksid selged õiguslikud alused, mistõttu on töös hädaolukorra seaduse muudatused.

Viljandi linnapea Johan-Kristjan Konovalovi sõnul on koostöö nii maakonnaüleselt kui ka riigiga kriisiolukordades võtmetähtsusega. „Tänasel kohtumisel keskendusime kahele olulisele teemale – korteriühistute kriisikindluse tugevdamisele ning maakonna omavalitsuste koostööle kriisiolukordades. Oleme Viljandi linnas kriisivalmidusse panustanud eesmärgiga, et meie linn suudaks igas olukorras kiiresti reageerida ja oma inimesi kaitsta. Samuti on tähtis, et meie elanikud tunneksid end turvaliselt ning teaksid, kuidas käituda eriolukordades."

Edasi suunduti Põhja-Sakala valda, kus külalisi võtsid vastu valla kriisikomisjoni liikmed – abivallavanemad Jaanus Rahula ja Luule Tiirmaa, haldusspetsialist Ivo Kralle, AS Põhja-Sakala Haldus juhatuse liige Lembit Kruuse – ning Suure-Jaani Tervisekoja juhataja Indrek Palu ja IT-spetsialist Marko Reimann. Just Suure-Jaani Tervisekojas, mis on üks neljast valla kerksuskeskusest, toimus visiidi viimane osa.

Tuuli Räim tunnustas keskuse läbimõeldud lahendusi ning rõhutas, kui oluline on kogukondade valmisolek: „Oli väga hea meel näha eeskujulikku kerksuskeskust, kus toimepidevus on detailideni läbi mõeldud. Tagatud on võimekus inimeste abistamiseks, toitlustamiseks ja informeerimiseks ning olemas on plaanid, kuidas maja funktsionaalsust vastavalt kriisile kohandada."

Visiidi käigus avaldasid külalised heameelt, et neil on võimalus tutvuda eluga kohapeal – näha, kuidas „elu maal käib". Eriti märgati vallas hiljuti paigaldatud uusi teadetetahvleid, mida peeti heaks näiteks sellest, kuidas praktilised lahendused aitavad parandada kriisivalmidust.

"Uued teadetetahvlid on osa valla laiemast kriisikindluse tõstmise plaanist. Need võimaldavad olulise info edastamist ka olukorras, kus digikanalid ei pruugi toimida – näiteks elektrikatkestuse korral," selgitas haldusspetsialist Ivo Kralle. „Teadetetahvlid aitavad hoida kogukonda informeerituna ka keerulisemates oludes."

Tuuli Räim rõhutas kohtumise kokkuvõttes, et elanikkonnakaitse aluseks on teadlik kogukond: „Kogukonna turvatunne ja toimepidevus on kõige paremini toetatud, kui inimestel on selge teadmine, kust saab joogivett või infot, kus saab telefoni laadida ning kus on lähim kriisipood või -tankla. Oluline roll selles on just kohalikul omavalitsusel."


Siseministeerium


Avafotol (vasakult): Luule Tiirmaa, Lõuna päästekeskuse kriisibüroo nõunik Johannes Komissarov, Jaanus Rahula, Tuuli Räim, Päästeameti elanikkonnakaitse talituse KOV kriisivalmiduse ekspert Terje Lillo, Siseministeeriumi nõunik Anastassia Ümar, Lembit Kruuse, Indrek Palu, Ivo Kralle ja Päästeameti kriisiosakonna juhataja Meelis Mesi.

FOTOD: Marko Reimann