Eesti Looduse Päev tõi Soomaale looduse sõbrad ja eksperdid

16. augustil toimus Tipu looduskoolis ja Soomaal iga-aastane Eesti Looduse Päev, mida korraldavad Eesti Looduskaitse Selts, Kliimaministeerium ja Keskkonnaamet. Tänavuse päeva peateemaks oli "Märgalad ja kliimamuutused", mille üle arutleti ettekannetes ja loodusretkel.

Päeva avas tervitustega Põhja-Sakala vallavanem Karel Tölp, kes tõi esile looduskaitsest tulenevad tõsised mured vallas: huntide ja karude tekitatud kahjud ning nende küttimise piirangud, maamaksu vähenemine ja töökohtade kadumine seoses kaitsealade laienemisega, Jaska küla prügimäe lahendamata olukord, metsiste liikumisega seotud majandusmetsade sattumine kaitse alla ning soostamise nime all kraavide kinniajamise tõttu toimuv looduse ja vara hävimine. Samuti märkis ta, et Euroopa regulatsioone täidetakse Eestis tihti rohkemgi, kui nõutud, samas kui mujal leitakse lahendusi, mis arvestavad rohkem kohalike inimeste ja ettevõtjate huve.

Päeva ettekannetes jagasid oma teadmisi ja kogemusi veel mitmed valdkonna eksperdid: Hanno Zingel rääkis märgaladest Eestis ja mujal, Priit Voolaid tutvustas soode taastamist Soomaal, Algis Martsoo arutles kliimamuutustega kohanemise üle, Sandra Urvak tõi esile Soomaa kultuuriväärtusi ning Priit Zingel jagas õppetunde Amasoonase jõgedelt. Muusikaliste vahepaladena esines Edu Kuill.

Pärast ettekandeid said huvilised giidi saatel minna ringsõidule Soomaal, et oma silmaga näha piirkonna rikkalikku loodust ja väärtusi.

Üritusele oli kutsutud ka energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt, kuid ta ei saanud osaleda, viibides vabariigi valitsuse istungil seoses seakatku teemadega.

Eesti Looduse Päev on kord aastas toimuv sündmus, mis toob kokku loodushoidjad, teadlased ja kogukonnad üle Eesti, et ühiselt mõelda meie looduse tulevikule ja kestlikule majandamisele.